menusearch
noreeghtesad.ir

آیا امکان انتقال ویروس کرونا از طریق آب آشامیدنی وجود دارد؟

جستجو
۱۳۹۹/۷/۲۴ پنج شنبه
(0)
(0)
آیا امکان انتقال ویروس کرونا از طریق آب آشامیدنی وجود دارد؟
آیا امکان انتقال ویروس کرونا از طریق آب آشامیدنی وجود دارد؟

به گزارش نور اقتصاد به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی  البرز، در افرادی که بیمار و یا رو به بهبود هستند، ممکن در دستگاه گوارش یا مدفوع آنها این ویروس وجود داشته باشد .ولی از آنجاییکه در شهرها و حتی روستاهای ما ، شبکه آب شرب بهداشتی دارند و مرتب کلر زنی می گردد ، امکان سرایت وجود ندارد . تا کنون نیز گزارشی مبنی بر آلوده شدن افراد از طریق آب در دنیا گزارش نشده است . لذا نگرانی از این بابت بی مورد است .

 وی با تاکید به اینکه اجساد مبتلا به کرونا آب های زیر زمینی را آلوده نمی کنند، گفت: اولا سطح اجساد ،  ویروس ندارد چون گند زدایی می شود، اگر متوفی در اثر کرونا فوت کرده باشد ، فقط ممکن است در ریه ها ویروس وجود داشته باشد که فقط برای کسانی که کالبد شکافی می کنند مخاطره آمیز است . ضمن آنکه در آرامستانها تمام نکات بهداشتی رعایت می شود . از طرفی ویروس نیاز به محیط زنده دارد و ، جسد متوفیان خطری برای ، کارکنان آرامستانها ندارد . خطری که در آرامستانها مردم را تهدید می کند ، تجمع و عزاداری جمعیست ، که ممکن است از همراهان منتقل شود نه از طریق جسد . 

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به اینکه ویروس و باکتری در طبقات خاک گرفته می شوند، تصریح کرد: اصلاً جای نگرانی برای انتقال ویروس کرونا به آب های زیر زمینی وجود ندارد حتی سازمان بهداشت جهانی استفاده از آهک را هم توصیه نمی کند و به خاطر ایمنی بیشتر این کار انجام می شود.

وی بیان کرد: خانواده ها در راستای مقابله با ویروس کرونا، از برگزاری هر گونه تجمع به هر دلیلی خودداری کنند.

نوری سپهر با بیان اینکه کووید_۱۹ در ترشحات دهان و بینی ، مدفوع، اشک  و ترشحات افراد بیمار دیده می شود، یادآور شد: این ویروس در عین اینکه خیلی قدرت سرایت بالایی دارد ،  در مقابل مواد شوینده ساده ، ویروس ضعیفی است و به سرعت از بین می رود .  متاسفانه وقتی این ویروس وارد بدن افراد می شود در صورت ورود به ریه خطرناک است .

وی با بیان اینکه راههای اصلی ورود ویروس از طریق چشم، بینی، حلق و گاهی گوش است، گفت: تا امروز ثابت نشده فردی در اثر تماس با سطوح کرونا گرفته باشد زیرا حجم ویروسی که از سطح به چشم می آید ضعیف است. البته این به آن معنی نیست که ضدعفونی سطوح نادیده گرفته شود 

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز با تاکید به اینکه برای مقابله با کرونا، حتما فاصله اجتماعی را رعایت شود، مطرح کرد ، علاوه بر رعایت فاصله ، استفاده از ماسک از درب منزل تا منزل ، عینک و شستشوی مداوم دستها بهترین راه کنترل است .

 همچنین افراد بیشتر از ۱۰ دقیقه با فرد مبتلا در یک محیط بسته قرار نگیرند ، حتی اگر ماسک داشته باشند .

وی با بیان اینکه اگر کسی علائم سرماخوردگی دارد  گفت ، بهتر است استراحت کنند تا علایم برطرف شود . گر در خانه ای افراد مسن و سالمند هستند حتما رعایت فاصله صورت گیرد و  از ماسک نیز استفاده شود.

نوری سپهر با اشاره به اینکه طبق آمار ستاد کرونا  روز گذشته ۲۵۰ نفر بر اثر ابتلا به کووید_۱۹ ، در کشور جان باختند، ابراز داشت ، اگر روزی ۲۰ نفر به این آمار اضافه شود تا آخر مهر تعداد فوتی ها به ۵۰۰ نفر هم ممکن است  برسد. امیدواریم با رعایت مردم چنین اتفاقی نیفتد .

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: آمار نشان می دهد که در سنین بالا مرگ و میر ناشی از کرونا بالاتر است اما میزان ابتلا جوانان به این بیماری افزایش پیدا کرده به لحاظ اینکه جوانان کمتر از بزرگ تر ها رعایت می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ستاد مقابله با کرونا در استان است، پیشنهاد کرد: حداقل برای دو تا سه هفته رستوران هایی که در محل ، سرو غذا می کنند ، کافی شاپ ها و محل تجمع جوانان تعطیل شود چرا که این ها مهمترین کانون های ، آلودگی هستند.

 نوری سپهر با بیان اینکه به جای اعمال جریمه باید ماسک ارزان در اختیار مردم قرار داد، متذکر شد ، برخی مردم توان خرید ماسک ندارند . وی گفت مردم می توانند از ماسک پارچه ای استفاده کنند .  باید ماسک دوزی را آموزش داد. ماسک پارچه ای چند لایه از ورود کووید_۱۹ به مجرای تنفسی جلوگیری می کند.

دکتر نوری سپهر در پایان از مردم خواست هیچ راهی جز رعایت جدی نکات بهداشتی نداریم ، در غیر اینصورت مبتلا خواهیم شد .

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر